Skubane kurczaki to gra bazująca na memory podobnie jak Potwory do szafy. Korzystając z jej elementów, możemy uczyć także dziecko grania w memo. A także generalizować na nią nabyte już umiejętności.
Firma Zicke Zacke skomponowała piękną planszę składającą się z 12 par jajeczek, których ilością możemy dowolnie manipulować. Jest też 12 kart, z których będziemy szukać obrazków znajdujących się na jajkach. Można manipulować w niej liczbą elementów „planszy” dlatego mogą grać w nią nawet dzieci 3 letnie, mimo, że przeznaczona jest dla 4 latków.

Do dyspozycji mamy 4 solidnie wykonane pionki, więc gra jest dla 4 graczy, myślę, że można tworzyć także grupy, jeśli mamy 8 osób.

Z tyłu każdego pionka, który jest kurczakiem mamy miejsce na pióra. Każdy kurczak ma dla siebie jeden dedykowany ale gdy okaże się, że przeskoczymy na planszy swojego przeciwnika, możemy obskubać tego kurczaka z pióra i doczepić sobie kolejny.

Co powinno potrafić dziecko by zacząć w nią grać?

Rozpoznawać i dopasowywać takie same elementy, czekać na swoją kolej, rozumieć naprzemienność działania w grze, przydadzą się tez umiejętności przeliczania. Ważne jest aby zasoby poznawcze dziecka pozwalały na przyswojenie kilku warunków działania w grze, jeśli tak nie jest, możemy zatrzymać się na określonym etapie i uczyć kolejne gdy już będzie na to możliwość.

Z uwagi na to, że za każdym razem musimy przechodzić na zupełnie inny obrazek, warto zacząć od zredukowania liczby jajeczek będących planszą aby móc nauczyć:

Etap 1: szukania obrazka, który stoi przed pionkiem gracza jednocześnie zasady, że jeśli znajdzie – przesuwa na niego pionek, jeśli nie, czeka – możemy ćwiczyć tę umiejętność w samodzielnej rozgrywce ( tylko z 1 pionkiem ) Jeśli jest w stanie to zrozumieć podczas rozgrywki naprzemiennej możemy dodać kolejny i ćwiczyć resztę etapów podczas naturalnej rozgrywki.


Etap 2: Jeśli dziecko odkrywa prawidłowy obrazek ze środka, przesuwa się na to pole i szukamy następnego, który jest przed pionkiem, jeśli to opanuje to

Etap 3: dołączamy drugi pionek do gry, uczymy zasady, że jeśli pionek dojdzie do pionka przeciwnika, szukamy obrazka, który znajduje się przed przeciwnikiem

Etap 4: dołączamy kolejny warunek – gdy przeskoczymy pionek przeciwnika, zabieramy mu piórko i doczepiamy swojemu pionkowi
Etap 5: zwiększamy liczbę elementów tworzących planszę
Etap 6: w miarę możliwości zwiększamy liczbę osób grających

Jeśli mamy taką szansę, uczymy dziecko, że jeśli dwa pionki stoją jeden za drugim, to pionek dziecka musi znaleźć obrazek, który znajduje się przed pierwszym pionkiem. Gdy znajdzie, obskubuje dwa kurczaki.

Etap 7: uczymy zasady, że jeśli mamy dwa pionki i wszystkie jajeczka, musimy mieć pomiędzy nimi 11 pól przerwy, pomiędzy trzema 7, pomiędzy czterema – 5 przerw
Etap 8: Uczymy rozkładania planszy i heksagonów z obrazkami

Ze swojej strony polecam skubane kurczaki. To bardzo solidnie i pięknie wykonana gra, która budzi wiele emocji!