Większość książeczek dla dzieci skupia się na poszerzaniu perspektyw społecznych, które obrazują sytuacje zwierzę vs. zwierzę lub zwierzę vs. człowiek, a docelowo dziecko ma przełożyć analogicznie tę sytuację na relację człowiek – człowiek, co z perspektywy terapeutycznej jest już generalizowaniem wiedzy o relacjach. Choć interakcje ze zwierzętami to odrębna kwestia, dzięki której dzieci oczywiście mogą uczyć się pewnych wzorców zachowania z istotami żyjącymi, to jednak warto pokazywać dziecku jakie relacje mogą zachodzić między ludźmi. Patrząc z perspektywy pracy z dziećmi, które mają problemy z relacjami społecznymi potrzebne są obrazki, zdjęcia, które pokazują jak właśnie dzieci, czy dzieci z dorosłymi wchodzą ze sobą w relacje.

Nie ulega wątpliwości, że kicia kocia czy inne serie książeczek z bohaterami podbijają serca dzieci. Natomiast czasami konieczne jest zobrazowanie maluchom, że nie tylko zwierzęta posiadają nadprzyrodzone moce i są w stanie wchodzić ze sobą w interakcje i kooperacje, ale również takie działania podejmują ludzie. Co dziwne pozycji takich nie jest najwięcej. Tym bardziej jeśli skupiamy się na szukaniu tego typu książeczek dla maluszków między 2-3 rokiem życia.

Niektóre poniższe propozycje są książeczkami naprawdę dla najmłodszych ale jeżeli potrzebujemy obrazków, na których wyodrębnione są rzeczywiście konkretne sytuacje społeczne, to od nich warto zacząć. Dopiero później oglądać bardziej skomplikowane obrazki czy też takie które przedstawiają bardziej złożone sytuacje.

Jedną z propozycji jest książeczka Ela na plaży wydawnictwa Zakamarki. Przedstawione w książeczce historie mogą stanowić odrębną sytuacje, jednak docelowo jest to historia, która przytrafia się głównej bohaterce Eli. Poznaje ona na plaży kolegę, z którym następnie ciekawie spędza czas. Całą serię o Eli i Olku z wydawnictwa Zakamarki polecam również dla młodszych obserwatorów (ok 2 roku życia).

Ela na plaży
Ela na plaży
Ela i Olek
Ela i Olek

Wydawnictwo Zakamarki ma w swojej ofercie jeszcze kilka propozycji. Lubię Leosia jest propozycją dla najmłodszych, podobnie jak Ela i Olek. Pobawimy się, Igor i Lalki oraz Chusta babci jest już dla dzieci, którym chcemy umożliwiać rozwijanie wiedzy o relacjach społecznych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drugą propozycją jest znana wszystkim seria o Puciu wydawnictwa Nasza Księgarnia. Szaleją za nimi wszystkie dzieci, naprawdę bez wyjątku, a co ciekawsze, zaobserwowałam, że ta książka długo się nie nudzi! W tej 3 częściowej serii możecie znaleźć wiele przykładów interakcji dzieci z dorosłymi oraz dzieci między sobą. Książka ta jest również na tyle uniwersalna, że posługując się nią, ćwiczycie określenia dźwiękonaśladowcze oraz poszerzanie zakresu słownikowego dziecka w mowie biernej i czynnej. Książeczki te są również uwielbiane przez logopedów, więc do rozwijania mowy biernej i czynnej przysłużą się każdemu kto ma małą pociechę niezależnie od tego czy dziecko rozwija się prawidłowo, czy nie.

Pucio

Kolejną propozycją jest książeczka z serii świat wokół nas „W domu” oraz „Mój dzień” wydawnictwa Olesiejuk. W poniższej propozycji nie ma żadnej treści, jednak jest to książeczka dla najmłodszych, w której pokazane jest jak rodzeństwo spędza czas z rodzicami w domu oraz jak chłopiec spędza swój dzień. Polecam Wam nabycie całej tej serii – jest niesamowita. Obrazki są bardzo proste i przejrzyste a jednocześnie miłe dla oka. Do nauki opowiadania, jeszcze wcześniej rozpoznawania elementów, nauki nazywania i dostrzegania takich samych obrazków.

Inną serią książeczek wydawnictwa Olesiejuk są Obrazki dla malucha szczególnie Dzień Malucha i Dom i Mieszkanie. Możecie dzięki nim pokazać swojemu podopiecznemu mnóstwo sytuacji związanych z wątkiem społecznym. Przy okazji dziecko poznaje przestrzenie domowe oraz bardzo obszernie jak potencjalnie może wyglądać cały dzień od rana do wieczora. Są to książki najbardziej bogate w sytuacje społeczne ale też wymagają już dobrej koncentracji uwagi.

Obrazki dla maluchów
Dzień malucha
Dom i mieszkanie

Warta uwagi jest rownież książeczka wydawnictwa Egmont „Wielka Księga Basi i Franka”. Podzielona jest na kilka różnych popartych obrazkami opowiadań z życia Basi i jej brata. Podobno cała seria o Basi zasługuje na uwagę. Jednak to musicie zweryfikować już sami.

Wielka księga Basi i Franka
Wielka księga Basi i Franka

Dla dzieci nieco starszych moim zdaniem od 2,5-5 roku życia, szczególnie warta uwagi jest seria książeczek wydawnictwa Media Rodzina o Zuzi. Dzięki pokazanym sytuacjom w każdej z historii możecie również przy okazji przyzwyczajać swoich podopiecznych do różnych sytuacji, które będą miały miejsce w ich życiu. Tak jak np. wizyta u lekarza, u fryzjera, wyjazd na piknik, nocowanie, nowy dzidziuś i nie tylko. Seria ta jest naprawdę świetna i jeśli dziecko ma problemy z nowymi sytuacjami, czytając, możemy jak najbardziej je z nimi oswajać. Pod warunkiem, że rozumie mowę.

 

 

 

 

 

  • Pucio
    02/12/2018

    […] różnorodność sytuacji społecznych i co dla mnie najważniejsze skupia się na czynniku ludzkim (o czym kiedyś pisałam już tutaj), a nie opowieściach o przeżywania życia przez zwierzątka, czy auta, co oczywiście ma za […]