Szkolenie „Teoria umysłu – wsparcie od dziecka do dorosłości".

Szkolenie kierowane jest do osób, które pracują z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi.

Poniżej przedstawiam Ci plan szkolenia wraz ze szczegółami oraz opisem kwestii organizacyjno-technicznych.

W przypadku chęci wzięcia udziału w szkoleniu zapraszam do kontaktu: centrumdzieciecejterapii@gmail.com

PLAN SZKOLENIA

Cześć 1. Teoretyczna

W tej części zapoznasz się czym jest teoria umysłu a czym nie jest i jak ją rozumieć, dlaczego tak ważne jest rozumienie i czytanie umysłu innych z perspektywy dziecka, nastolatka i dorosłego. Dowiemy się jak kształtuje się teoria umysłu od początku rozwoju po wiek dorosły, jakie powinny zostać spełnione warunki, aby mogła się rozwijać oraz jakie ona sama tworzy podłoże do rozwoju dla innych funkcji dzieci i dorosłych. Zapoznamy się z tym, co wpływa na zaburzenie teorii umysłu i mentalizacji oraz w jakich chorobach i zaburzeniach możemy mieć z nią do czynienia. Pomówimy w związku z tym o zaburzeniach ze spektrum autyzmu, schizofrenii, zaburzeniach więzi, CHAD, ADHD i nie tylko. Pomówimy również o regulacji emocji i zaburzeniach zachowania. Zastanowimy się nad prognozami dla dalszego funkcjonowania pod względem wpływu rodzaju rozpoznania oraz głębokości zaburzenia.

Zgłębimy różnice i podobieństwa między teorią umysłu i mentalizacją oraz metodami i sposobami ich badania, a także przyjrzymy się w jaki sposób możemy ją „zobaczyć” bez uciekania się po konkretne narzędzia. Poprzyglądamy się perspektywom rodzica, pedagoga, psychologa aby dostrzec wpływ trudności w zakresie TOM jakie mały i duży człowiek może napotykać na swojej drodze.

Przekażę Ci również jak zaburzenia myślenia o umysłach innych osób może wpływać na funkcjonowanie społeczne, problemy poznawcze, inne wtórne problemy dzieci, nastolatków i dorosłych oraz co może utrudniać, a na co zwiększać podatność. Przyjrzymy się również ciekawym badaniom nad teorią umysłu i mentalizacji oraz wnioskom jakie z nich płyną.

Część 2. Teoretyczno-Praktyczna – wsparcie w rozwoju wczesnodziecięcej teorii umysłu 

W tej części poznasz przede wszystkim rozwój dziecka od pierwszych dni życia po wiek szkolny. 

Przyjrzymy się po czym u dzieci w tym okresie wieku można zauważyć trudności z myśleniem o umysłach innych.

Zapoznam Cię ze sposobami i metodami pracy z dziećmi u których obserwujemy problemy z mentalizowaniem. Poćwiczymy wspólnie docieranie do miejsca, od którego dziecko potrzebuje wsparcia w rozwoju. Podzielę się z Tobą doświadczeniem w pracy z małymi dziećmi w rozwijaniu TOM od wczesnego dzieciństwa dzieci neurotypowych jak i u dzieci ze spektrum, a także innymi zaburzeniami. Pokaże Ci z jakich pomocy dostępnych na rynku lub tych stworzonych samodzielnie można korzystać w pracy z dziećmi oraz jak je wykorzystywać, a także jakie zabawy wspierają rozwój teorii umysłu. Przećwiczymy je w trakcie szkolenia J

Część 3. Teoretyczno-Praktyczna – wsparcie w rozwoju teorii umysłu u nastolatka i dorosłego 

W tej części przyjrzymy się rozwojowi nastolatka, młodego adolescenata i osoby dorosłej. Omówimy potrzeby rozwojowe i utrudnienia jakie serwuje trudność z TOM w ich realizacji. Poznamy spektrum możliwości w pracy z nastolatkiem oraz dorosłym, materiały pomocnicze, przećwiczymy wspólnie scenariusze przygotowane dla tej grupy pacjentów. 

Co dostaną uczestnicy? 

  • – przygotowanie teoretyczne
  • – przykłady ćwiczeń, aktywności i pomocy służących wspieraniu podopiecznych w rozwijaniu umiejętności TOM
  • – zaświadczenie o odbyciu szkolenia
  • – dostęp do nagrań offline przez 3 miesiące
  • – dostęp do grupy wsparcia na FB 

Termin szkolenia

Spotkania w ramach realizacji każdej, z pojedynczych części szkolenia będą odbywały się online raz na 2 tygodnie.

Start szkolenia planowany jest na dzień 1 października. W tym terminie uczestnicy dostaną dostęp do nagrania części 1 offline. W raz z tym terminem ruszy grupa na facebooku, w której mam nadzieję będziemy mogli wspierać się we wdrażaniu poznanych rozwiązań do swojej pracy i wymieniać spostrzeżeniami oraz wartościowymi pomocami.

Część 2 to spotkanie online, które odbędzie się 15.10.2022 a część 3 szkolenia odbędzie się 29.10.2022. Uczestnicy będą mieli 3 miesiące na zapoznanie się z nagraniami ze spotkań. 

Płatności

Od dzisiaj do 4.09.2022 możesz nabyć miejsce na szkolenie w cenie promocyjnej 249zł. Od 5.09.2022 cena wzrasta do 299zł.

Liczba miejsc jest ograniczona.

Na dwa dni przed szkoleniem z części 2 i 3 uczestnicy dostaną zaproszenie do platformy clickmeeting, przez którą będzie prowadzone szkolenie. Platforma umożliwia aktywne uczestnictwo oraz zadawanie pytań. W szkoleniu może wziąć udział maxymalnie 25 osób, dlatego o uczestnictwie decyduje kolejność wpłat.

Opłata za szkolenie jest jednocześnie rezerwacją miejsca.