Jest takie powiedzenie, swoją droga bardzo słuszne, które mówi o tym, że „z pewnych rzeczy się nie wyrasta”, te pewne rzeczy są często ściśle związane z temperamentem, na podstawie którego tworzy się w toku rozwoju pewien repertuar cech zwanych osobowością. Z tego duetu, pod którym zawiera się ogromna ilość przeróżnych cech, tworzy się oryginalny i indywidualny obraz człowieka.

Wysoka wrażliwość do pewnego momentu kojarzyła mi się z właściwościami układu nerwowego, którą to opisują bardzo szczegółowo neurolodzy oraz specjaliści z zakresu fizjoterapii i integracji sensorycznej mówiąc o różnego rodzaju wrażliwościach i podwrażliwościach. Mimo, że nie da się rozdzielić wpływu funkcjonowania układu nerwowego na zachowanie czy doznania psychiczne, wysoka wrażliwość w książce Elaine Aron ma zupełnie inne podstawy. Rozumienie WWD czyli Wysoko Wrażliwego Dziecka, który jest „bohaterem” książki „Wysoko wrażliwe dziecko Jak je rozumieć i pomóc mu żyć w przytłaczającym świecie?” wydawnictwa GWP, nie jest obsadzone w kontekście SI. Dlatego, że nie jest to zaburzenie ani problem, a sposób bycia człowieka wynikający z temperamentu, czyli właściwości psychicznych, który przejawia pewne cechy już od maleńkości (High need baby).

Kim jest Wysoko Wrażliwe Dziecko? Czy da się to „zdiagnozować”? Czego ono potrzebuje? Czy potrafię odpowiadać na jego potrzeby? Czy może mieć inne problemy w trakcie rozwoju niż dzieci, które nie są wrażliwe? Jak je wychować? Z jakimi problemami może spotkać się WWD i jak udzielić dziecku wsparcia? – to zbiór najczęściej zadawanych pytań, na które na pewno znajdziecie odpowiedź w tej książce.

Początkowo czytelnik zapoznaje się z cechami wysoko wrażliwego dziecka, uczy się w jaki sposób je rozpoznać i na czym polega wysoka wrażliwość. Autorka konkretnie przedstawia czym WWD różni się od dzieci, które mają nadwrażliwość sensoryczną, chociaż i takowe cechy opisywane dzieci mogą przejawiać. Dopóki książka nie zostanie przeczytana w całości, nie wyłoni się zupełny obraz wysoko wrażliwego dziecka. Z każdego rozdziału czytelnik dowiaduje się o kolejnych cechach, problemach które dziecko może wyłaniać, ze strony na stronę tworzy się szczegółowa charakterystyka WWD. Elaine Aron przedstawiła czytelnikowi informacje do „diagnozy różnicowej” – dlaczego WWD nie wiąże się z autyzmem i Zespołem Aspergera oraz dlaczego łatwo jest pomylić WWD z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) oraz jakie cechy powodują, że WWD może być mylone z dzieckiem nieśmiałym. W kolejnych rozdziałach czytelnik zapoznaje się z różnymi „Sylwetkami” WWD. Odkrywa, w jaki sposób może wesprzeć dziecko w nauce rozumienia siebie i świata. Dowiaduje się jak reagować na pojawiające się problemy w tym emocjonalne nawet jeśli rodzice nie są wysoko wrażliwi i jakie korzyści może dziecko czerpać z więzi z takimi rodzicami. Autorka zadbała także o to, by przygotować czytelnika co może spotkać dziecko wkraczające w różne okresy rozwojowe i inne grupy rówieśnicze, przedszkole i szkołę oraz okres nastoletni. Dostarcza informacji jak wspierać, jak przygotowywać i dbać o prawidłowy rozwój dziecka w określonych momentach życia.

Książka jest dla rodzica, ale i specjalistów zapoznających się z tematem WWD jednocześnie encyklopedią i poradnikiem. Określone zostały tu rady, punkt po punkcie na potencjalnie pojawiające się problemy w trakcie rozwoju i wychowania WWD. A wskazówki na końcu książki są niezastąpionym źródłem informacji, które można przekazać opiekunowi czy wychowawcy dziecka by wesprzeć jego funkcjonowanie również w środowisku przedszkolnym i szkolnym.