Pisałam już o tym, ale mam nieodparte wrażenie, które niejako również potwierdziliście, że specjaliści nie do końca chcą się dzielić swoją wiedzą oraz materiałami, z których korzystają. Oczywiście są wyjątki.
Sama tego doświadczyłam i nie do końca to rozumiem. Dlatego też kiedy tylko mogę dzielę się z Wami tym, co mogłoby przydać się w pracy każdego z nas. Stwierdziłam, że co jakiś czas takowe propozycje będę Wam przedstawiać. Te dzisiejsze to książki, z których notorycznie korzystam lub które są źródłem podstawowej według mnie, dla każdego specjalisty wiedzy.

 

Klasyfikacja zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania w ICD-10. Opisy kliniczne i wskazówki diagnostyczne

Obecnie (prawdopodobnie jeszcze do 2022r.) obowiązująca klasyfikacja zaburzeń i chorób psychicznych stworzona przez WHO.
Nie ulega wątpliwości, że jest to biblia dla każdego specjalisty. Aby podejmować się diagnozy i pomocy pacjentom (niezależnie od tego czy diagnozą chcesz się zajmować), jest to podstawowe źródło informacji o głównych zaburzeniach i chorobach psychicznych. Tak więc mieć ICD TRZEBA!

 

Kryteria diagnostyczne DSM-V

Amerykańska klasyfikacja chorób i zaburzeń psychicznych. Kolejny podręcznik do wdrożenia w swoją biblioteczkę.
Do tego w zestawie DSM 5 Bez tajemnic. Praktyczny przewodnik dla klinicystów J.Morrisona

 

MÓZG A ZACHOWANIE T.Górska, A. Grabowska, J. Zagrodzka

Podstawą funkcjonowania człowieka jest mózg. To tutaj zachodzą różne procesy mające wpływ na rozwijanie się zaburzeń psychicznych, a wiedza o odpowiedzialności określonych struktur, tym bardziej w przypadku ich uszkodzenia, daje zupełnie inne spojrzenie na sposób funkcjonowania człowieka. Dowiecie się z tej książki podstawowych informacji między innymi o funkcjonowaniu układu nerwowego, o neurobiologicznych mechanizmach plastyczności mózgu, zachowań ruchowych, emocji, bólu, stresach, różnic płciowych i procesów starzenia się mózgu.

 

PSYCHIATRIA A. Bilikiewicz

Podręczniki dla lekarzy i studentów medycyny, są cennym źródłem szerokich informacji dla psychologów. Chociażby z uwagi na opis sposobów leczenia. Kwestie farmakologiczne bez względu na to, że nie jest się lekarzem mają znaczenie dla psychologa, pozwalają zrozumieć co dzieje się z pacjentem pod wpływem sztucznej stymulacji.

 

PSYCHOPATOLOGIA L.Cierpiałkowska

Rozszerzenie informacji opisanych w ICD-10. Szeroko rozpisane i wytłumaczone funkcjonowanie i pojawiające się wzorce i symptomy w określonych w klasyfikacjach diagnotycznych kwestie typowe dla różnych zaburzeń psychicznych.

 

ZABURZENIA OSOBOWOŚCI WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE T. Millon R. Davis

Nie znam książki z której można dowiedzieć się więcej o zaburzeniach osobowości. Od mechanizmów, po szczegółowe opisy, opisy przypadków i instrukcje, które z poszczególnych informacji są istotne z punktu widzenia diagnostycznego, po sposób prowadzenia terapii w poszczególnych nurtach dla każdego z ZO. Dla tych, którzy twierdzą, że zaburzenia osobowości nie są „ciekawe” z punktu widzenia klinicznego z pewnością zmienią zdanie jak zaczną zatapiać się w treści tej książki!

DIAGNOZA PSYCHIATRYCZNA J.Morrison

Podręcznik, który uczy Was zwracania uwagi na objawy podczas tego, o czym mówi i jak zachowuje się pacjent. Jest tutaj dużo case’ów z opisami, dzięki którym czytelnik dowiaduje się i uczy na jakie kwestie warto zwracać uwagę w historii pacjenta w odniesieniu do jednostek chorobowych.

 

ROZMOWA I OBSERWACJA A.Suchańska

Książka, która uczy prowadzenia wywiadu opartego na rozmowie i obserwacji pacjenta. Tłumaczy o co tak naprawdę chodzi w tym całym procesie i co jest rzeczywiście ważne. A także jakich informacji może dostarczać pacjent na podstawie obserwacji. Określa różne rodzaje prowadzenia wywiadu i odpowiada na zadawane najczęściej pytania przez młodych diagnostów. Opisuje zachodzące podczas takiego spotkania procesy, wartości uzyskane w rozmowie. Jest to bardzo wartościowa pozycja. Niestety obecnie bardzo ciężko ją nabyć, tak więc jeśli znajdziecie ją w bibliotece, nie przechodźcie obojętnie!

 

WSTĘPNY WYWIAD DIAGNOSTYCZNY J.Morrison

Jest to bardzo podobna w treści książka do Rozmowy i obserwacji, jednak zdecydowanie bardziej rozszerzona i wzbogacona o opisy wybranych zaburzeń psychicznych. Książka, która w nadzwyczajnie prosty sposób przekazuje co jest ważne podczas przeprowadzania wywiadu, jak go przeprowadzać, na co zwracać uwagę, co zrobić gdy…

 

PORADNICTWO PSYCHOLOGICZNE Cz.Czabała, S.Kluczyńska

Prześwietna książka, która uświadamia w jaki sposób „udzielać” poradnictwa psychologicznego różnym pacjentom od rodziców po pary, rodziny osób chorujących, osoby doświadczające chorób somatycznych, adolescentów, osoby doświadczające trudności szkolnych itd. Autorzy przedstawiają także charakterystykę różnego rodzaju problemów pojawiających się w określonym czasie i u wyszczególnionych grup pacjentów.

 

ZABURZENIA PSYCHICZNE W CIĄZY I POŁOGU J.Hanley

Zaburzenia okresu okołoporodowego do niedawna były jeszcze bardzo rzadko podejmowanym tematem. Nadal jest bardzo mało publikacji rozszerzających wiedzę dotyczącą zaburzeń okołoporodowych, ta książka jest jedną z tych, która pozwoli Wam ją wzbogacić.
Do tego w zestawie polecam wywiad – Depresja poporodowa A.Morawskiej.