Gry wspierające rozwój motoryki małej

Wiele gier, rozwijających umiejętności z zakresu koordynacji oko-ręka rozwijają także motorykę małą czyli pracę dłoni i paluszków. Praca nad motoryką jest bardzo istotna ze względu na to, że stanowi podstawę do rozwijania umiejętności rysowania i pisania.
Wspomniane gry przy okazji przyczyniają się do rozwijania umiejętności takich jak docisk, chwytanie i używanie siły w celu wyciągnięcia przedmiotu czy też wyrzucenia ich na odpowiednią wysokość. Urozmaicają zadania opierające się na ćwiczeniu przekraczania linii ciała, doskonalą umiejętność planowania itp. Uczą też naprzemienności w zabawie, doskonalenie umiejętności z obszaru styntezy i analizy wzrokowej jak i pozwalają pracować nad tempem reakcji.

Najatrakcyjniejsze na początku dla małych dzieci i bardzo rozwojowe, są aktywności oparte na doznaniach sensorycznych. Tj. wkładanie rączek w piach, wodę, kaszę, ryż, chwytanie małych paproszków, grochu, fasoli, wrzucanie ich do pojemniczków, wyławianie skarbów, czy też naciskanie guziczków zabawki, które przy okazji uczą zależności opartej na przyczynie i skutku. Motorykę można ćwiczyć również korzystając z gier dostępnych na rynku.

Poniżej znajdziecie 13 moich propozycji gier, które w bardzo przyjemny i atrakcyjny sposób pozwolą doskonalić motorykę małą i nie tylko, z zapewnieniem przy okazji dobrej zabawy dla całej rodziny. Oto kilka z nich:

 

  1. Gra Jabłuszka

Piękna, drewniana gra Playme dla dzieci, która wymaga doskonali precyzję, koordynację i paluszki, a dodatkowo dzięki różnej wielkości kropeczek na kostce, uczy rozróżniania kolorów oraz wielkości – duży/mały. Możemy ćwiczyć z dzieckiem rozkładanie jabłuszek na drzewku jak i również zbieranie ich z drzewa do koszyczków pęsetą czy też paluszkami, ćwicząc chwyt pęsetowy. U starszych możemy ćwiczyć rozróżnianie ze względu na wielkość i kolor.

 

  1. Szalony Pirat

Na początku przygotowujemy pirata, wkładamy go i kilkukrotnie przekręcamy następnie wkładamy naprzemiennie szabelki w beczkę pirata doskonaląc koordynacje oko-ręka. Możemy grać, dopóki nikt nie ukłuje pirata i nie wyskoczy z beczki, można grać również  w drugą stronę – wyjmując po jednej szabelce z beczki.

 

  1. Króliczek pętliczek

Gra dla dzieci 4+ (moim zdaniem spokojnie dla 3 latków) firmy Goliath, bardzo lubiana przez małych przedszkolaków, a jej mechanika bardzo przypomina grę w pirata. Każdy ma swój pojemniczek, do którego zbiera tyle marchewek, ile pokazała zakręcona uprzednio strzałka na planszy. Można grać z młodszymi graczami zwyczajnie naprzemiennie nie używając planszy. Wyciągamy marchewki, które stawiają mały opór do tej pory, aż nie wyskoczy królik znajdujący się na wierzchołku kopca.

 

  1. Wesoła pszczółka

 

Gra Hasbro dla dzieci 4+. Jednak z powodzeniem interesują się nią młodsze dzieci ale co ciekawsze, angażuje również starsze.

Na platformie znajdują się plastry miodu, które naszym zadaniem jest zabrać pszczole i uniknąć przez nią ukąszenia. W miarę zbliżania rączki do platformy, zaczyna się ruszać. Dla ciekawych ruch pszczoły jest bardzo delikatny więc z pewnością nic dziecku nie zrobi.  Gra
dostarcza wiele ekscytujących wrażeń przy okazji doskonalenia chwytu pęsetowego i jeśli wprowadzicie dynamikę, możecie pracować nad tempem dziecka.

 

  1. Pajęczyca

Gra firmy Granna dla nieco starszych przedszkolaków 4+ doskonaląca koordynację oko-ręka, chwyt pęsetowy, liczenie. Koniecznie musimy uwolnić wszystkie owady z sieci kręcącego się wokoło pająka. Jeśli pokusimy się o uwolnienie tego, którego bardzo pilnuje pająk zacznie podskakiwać i gra się skończy.

 

  1. Nawlekanie Haba


Niezwykle atrakcyjna i pięknie wykonana nawlekanka dla dzieci powyżej 18mc, dzięki której dziecko nauczy się postępowania według instrukcji. Później może służyć do rozwijania umiejętności komunikacji i opowiadania czy też zabawy. Dostępna w różnych wersjach

 

 

  1. Granie w nawlekanie/Nawlekaj nie czekaj Alexander

Granie w nawlekanie oferuje podobnie do nawlekanki haba, selekcjonowanie nawlekanych przedmiotów na pionowy patyczek, ze względu na ich kształt.

Nawlekaj nie czekaj to prosta gra dla dzieci, ale kształtująca bardzo ważną umiejętność selekcjonowania nawlekanych przedmiotów ze względu na ich kolor.

 

  1. Patyczaki

Świetna gra Granny, moim zdaniem niedoceniana, a rozwijająca wiele umiejętności. Doskonali chwyt, koordynację oraz rozpoznawanie kolorów, a także uczy układania według instrukcji i rozwija wyobraźnie przestrzenną.

 

  1. Łakocie chciwej babci

Gra Tommy dla dzieci również poniżej wskazanego wieku. Opiera się na podkradaniu śpiącej babci ciasteczek zgodnie z ilością z planszy i naciskaniu guziczka, który znajduje się na jej fotelu. Jeśli babcia się obudzi i wypadnie jej szczęka, zabawa się kończy. Z mojego doświadczenia wynika, że jest to jedna z atrakcyjniejszych gier dla dzieci zaraz po pszczole i króliku.

 

  1. Ulep to Hasbro

Kooperacyjna gra hasbro dla starszych dzieci (5+), w której głównym zadaniem jest ulepienie tego, co znajduje się na wylosowanej karcie. Zadaniem reszty grupy jest  odgadnięcie co zostało ulepione.

 

  1. Crocodile

Bardzo prosta w swojej mechanice gra Hasbro krokodyl, w której naszym zadaniem jest naciskanie jednym paluszkiem (ćwiczenie wyodrębniania palca wskazującego), wybranego zęba krokodyla, aby zdążyć przed zamknięciem przez niego buzi.

  1. Głodne hipcie

Gra Hasbro dla dzieci 4+, w której zadaniem jest zjedzenie przez hipopotama jak największej liczby kulek, przyciskając jednym paluszkiem przycisk, otwierający jego buzię. Gra dostępna jest również w mniejszej wersji turystycznej.

 

  1. Pan żaba

Z pewnością znacie klasyczne pchełki. Gra Tommy dla 5 latków opiera się na podobnej mechanice. Zadaniem graczy jest naciśnięcie w odpowiednim momencie przycisku, aby nakarmić kręcącego się i otwierającego buzię pana żabę. Gra wymaga skupienia uwagi i skoordynowania, doskonali refleks i uczy dostosowania siły nacisku.